Kraków na weekend

Sprawdź co warto zobaczyć w ciągu kilku dni w Krakowie, co w nim robić w piątek, sobotę i niedzielę i jak spędzić niezapomniany weekend

Kraków to zdecydowanie jedno z najlepszych miast, w których możemy spędzić niezapomniany weekend. W ciągu 3 dni możemy zaplanować bardzo ciekawą wycieczkę, w trakcie której poznamy różne oblicza Krakowa i będziemy mogli cieszyć się jeszcze długo przyjemnymi wspomnieniami. Co zatem zobaczyć w Piątek, Sobotę i Niedzielę w Krakowie? Szczegóły poniżej:

Piątek czyli Stare Miasto, Planty i Kraków nocą

W piątek po przyjeździe do Krakowa nie tracąc czasu i szybko meldując się w hotelu, powinniśmy rozpocząć zwiedzanie starego miasta. Jest to centralny punkt Krakowa i jedno z najważniejszych miejsc historycznych w Polsce. Na Starym Mieście znajdziemy zarówno liczne zabytki historyczne, a także wiele urokliwych miejsc, restauracji i jedyny w swoim rodzaju klimat. Piątek warto poświęcić na dobre poznanie tego miejsca, a także na wypoczynek podczas spaceru uliczkami starego miasta, który przyda się nam przed sobotnim zwiedzaniem dalszych zakątków Krakowa oraz nocnym zwiedzaniem rynku.

Zwiedzanie Starego Miasta warto rozpocząć od wizyty pod Barbakanem, a także przejścia przez bramę Floriańską. Ulicą Floriańską podziwiając starodawne kamienice i liczne sklepiki dojdziemy do Rynku, na którym znajdują się Sukiennice, Kościół mariacki, a także niezliczona ilość zabytków. W trakcie tej krótkiej trasy możemy zabłądzić w urokliwych uliczkach po obu stronach ulicy Floriańskiej, choć z pewnością nie zgubimy się w nich, gdyż z jednej strony okalają i je planety z drugiej inne większe uliczki prowadzące na Rynek.

Po zwiedzeniu Kościoła Mariackiego oraz plant możemy udać się w dalszą drogą w kierunku Wawelu i Wisły. Swoją podróż możemy kontynuować ulicą Grodzką, czyli traktem królewskim, którym w przeszłości król podróżował na Wawel i poczuć się przez chwilę tak jak on. Po drodze warto wstępować do napotkanych kościołów, gdyż każdy z nich z pewnością będzie sporym zaskoczeniem. Na Starym Mieście istnieje ich ok. kilkunastu i pochodzą z różnych epok oraz są różnej wielkości. Docierając pod Wawel, warto jednak pozostawić go do zwiedzania na Sobotę, a wrócić drugą stroną Starego Miasta. Idąc równolegle z plantami od strony Wisły, możemy zobaczyć dwa miejsca, w których mieszkał Karol Wojtyła, a także muzeum papieskie, a także odwiedzić wiele innych zabytków.

Na Starym Mieście znajdują się takie historyczne miejsca jak dom Jana Matejki, kamienica Hipolitów, liczne kościoły czy Muzeum Narodowe ze światowej klasy dziełem sztuki Leonardo da Vinci “Dama z gronostajem”. Odwiedzenie przynajmniej części z tych miejsc połączone ze spacerem urokliwymi i klimatycznymi uliczkami z pewnością spełni już nasze wszystkie oczekiwania względem Krakowa które mieliśmy przyjeżdżając do niego.

Będąc w Krakowie w Piątek, zdecydowanie warto również wybrać się na Stare Miasto nocą. Jest to niezapomniane przeżycie, gdyż Rynek zmienia się w gwarne i tętniące życiem miejsce towarzyskie. Po zmroku Rynek i Stare Miasto zmieniają swój klimat na wręcz magiczny. Tętent koni i dorożek, gwar ludzi oraz efektownie oświetlone zabytki są jedynego rodzaju przeżyciem, którego nie znajdziemy w żadnym innym mieście na świecie. Do dyspozycji będziemy mieli również wiele klubów i dyskotek, które otwierają się dla osób chcących nieco poimprezować.

Sobota czyli poranek w Krakowie i jego zwiedzanie

Sobotę zdecydowanie warto rozpocząć w Krakowie od zwiedzenia go o świcie. W godzinach porannych miasto jest wręcz opustoszałe, co dodaje mu niezwykłego uroku. W tym momencie możemy również zrobić przepiękne zdjęcia, a także zjeść nieśpiesznie śniadanie wybijając przepyszną kawę w jednym z otwartych lokali lub z kanapką w ręce.

Sobotę warto przeznaczyć na typowe zwiedzanie Krakowa. Po przespacerowaniu się po Starym Mieście warto udać się w kierunku Wawelu. Wzgórze z zamkiem jest otwarte w części dla zwiedzających za darmo, a możemy wejść na nie jedną z trzech dróg prowadzących z trzech stron Wawelu. Zabytki takie jak Katedra Wawelska czy komnaty królewskie są dostępne odpłatnie. W zależności od tego jak dokładnie będziemy chcieli zwiedzić Wawel, będziemy musieli poświęcić od kilkudziesięciu minut do kilku godzin.

Wychodząc z Wawelu, warto udać się na bulwary wiślane oraz chwilę odpocząć. Jest to bardzo urokliwe miejsce z widokiem na Wzgórze Wawelskie, a także drugą stronę miasta. Krótki odpoczynek wraz z widokiem na pływające po Wiśle statki przyda się nam przed wypadem na Kazimierz. Jest to część miasta przyległa do Starego Miasta, która jest kwintesencją ducha Krakowa. Na Kazimierzu znajdują się niezliczone starodawne kamienice, dla których czas stanął wiele lat temu, a w których dzisiaj prowadzone są liczne restauracje, sklepy czy sklepiki. Na zwiedzanie Kazimierza warto przeznaczyć ok. dwóch — trzech godzin i spróbować przejść przynajmniej kilkoma urokliwymi brukowanymi uliczkami, a także zatrzymać się na lampkę wina lub kawę.

Jeśli będziemy mieli jeszcze odrobinę czasu i siłę warto przejść na drugą stronę Wisły kładką ojca Bernatka na Podgórze i zwiedzić przynajmniej rynek podgórski oraz kościół św. Józefa. Jest to również miejsce niezwykle urokliwe.

Porada: Zwiedzając konkretne miejsca, zdecydowanie warto zaplanować trasę przejścia i zrobić to w taki sposób, aby w jedną stronę iść innymi uliczkami, a wracać inną trasą. Dzięki temu będziemy mogli poznać o wiele więcej urokliwych i niezwykłych miejsc z Krakowa oraz nie kręcić się w miejscu, gdyż brak sił to jeden z głównych mankamentów weekendowej wycieczki, który też należy wziąć pod uwagę.

Niedziela czyli pożegnalny spacer po Krakowie

Będąc w Krakowie w weekend w Niedzielę po licznych przeżyciach z dni poprzednich, zdecydowanie warto pożegnać go długim i spokojnym spacerem. Wbrew pozorom i co zaskakujące pozwala to odkryć jeszcze inną perspektywę Krakowa oraz poznać wiele nowych miejsc, które przegapiliśmy pospieszcie zwiedzając i czerpiąc z atmosfery Krakowa. Aby nie oddalać się już od Starego Miasta warto obejść je plantami, a także dokładnie spenetrować wszystkie mniejsze uliczki. W niedzielę będziemy mogli również wziąć udział w nabożeństwach, gdzie szczególnie warto odwiedzić Kościół Mariacki i zobaczyć go w pełnej krasie, co z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem. Niedziela to też okazja do przespacerowania się plantami i odpoczęcia na jednej z wielu niezliczonych ławek przygotowanych dla spacerowiczów.