TOP 10: co warto zobaczyć w Oświęcimiu?

To miasto zmaga się nie tylko z trudną historią, ale i z licznymi stereotypami. Dlaczego? Bo dla wielu z nas Oświęcim to tylko były obóz zagłady – miejsce szczególne, które każdy powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Błędem jest jednak ograniczanie całego miasta tylko i wyłącznie do miejsca zagłady. Wszak w czasie wycieczki po Oświęcimiu można ujrzeć wiele ciekawych zabytków, które zachwycają swym pięknem oraz ciekawą historią.

TOP 10: Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży jest jednym z najważniejszych ośrodków edukacyjnych w Polsce. Dom ten został otwarty w 1986 roku, a jego głównym celem jest szerzenie wiedzy na temat nazizmu oraz wszelkich konsekwencji z nim związanych.

TOP 9: Oświęcimski rynek

Rynek w Oświęcimiu wytyczony został jeszcze w okresie średniowiecza. Początkowo otaczały go drewniane domy, które z czasem ustąpiły murowanym kamienicom. Większość tych, które przetrwały do naszych czasów, to domy mogące się pochwalić XIX-wiecznym rodowodem. Zrekonstruowana studnia miejska, tablice z informacjami na temat miasta i najważniejszych wydarzeń w jego dziejach – oto atrakcje, które pojawiły się na oświęcimskim rynku w wyniku przeprowadzonej tu w ostatnich latach rewitalizacji.

TOP 8: Oświęcimski ratusz

Ratusz zbudowany w latach 70-tych XIX wieku jest jednym z ważniejszych obiektów przy oświęcimskim rynku. Najbardziej charakterystycznym elementem tej budowli jest neogotycka elewacja oraz wieżyczka ozdobiona zegarem. Dawniej urzędowały tu władze miasta, po II wojnie – Milicja Obywatelska oraz ZOMO. Dziś w ratuszowych murach czeka na gości ekspozycja muzealna pt. „W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia”. Dzięki niej można poznać dzieje miasta od czasów średniowiecza aż po czasy współczesne.

TOP 7: Kamienica Ślebarskich

Kamienica Ślebarskich jest jedną z najciekawszych kamienic wzniesionych przy oświęcimskim rynku. Wzniesiona około 1830 roku, uwagę przyciąga swą klasycystyczną formą oraz listą znanych mieszkańców. Inicjatorem jej budowy był Michał Stefan Laurenty Ślebarski – proboszcz oświęcimskiej parafii. W domu tym przyszli też na świat bracia Szubert: Awit (malarz i fotograf, skoncentrowany przede wszystkim na tatrzańskich widokach) oraz Leon (rzeźbiarz). Dziś w kamienicy tej mieści się sąd rejonowy, jednak pamięć o najsłynniejszych jej mieszkańcach wciąż trwa.

TOP 6: Cmentarz żydowski

W przedwojennym Oświęcimiu mieszkało wielu Żydów, a o ich licznej społeczności przypominają nam dziś takie miejsca, jak cmentarz żydowski. Do dziś na jego terenie zachowało się około 1000 macew, przy czym te najstarsze pochodzą z połowy XVIII wieku. Ostatni pochówek odbył się tu 2000 roku, kiedy to pochowano Szymona Klugera –ostatniego oświęcimskiego żyda i jednego z nielicznych, którzy po Zagładzie zdecydowali się na powrót do rodzinnego domu. Dziś w jego domu mieści się kawiarnia, która znana jest nie tylko z ciast i kaw, ale i z organizacji licznych wydarzeń kulturalnych oraz edukacyjnych.

TOP 5: Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych

Dzieje kościoła Matki Bożej Wspomożenia Wiernych sięgają początków XIV wieku i wiążą się z losami dominikanów, sprowadzonych do Oświęcimia przez księcia cieszyńskiego Mieszka. Z powodu licznych prac, obecnie kościół ten ma formę neogotycką. Nadali mu ją salezjanie, o obecności których przypomina tu wiele elementów wystroju kościelnego wnętrza.

TOP 4: Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny istniał już w początkach XIV wieku, choć na jego obecną formę spory wpływ miały prace z XVIII i XIX stulecia. do dziś jednak w jego wnętrzu można ujrzeć gotycko-renesansowe portale. Nie brak tu również barokowych dzieł sztuki, takich jak ołtarzowe apostołów śś. Piotra i Pawła, które umieszczono w ołtarzu głównym, czy barokowe obrazy, na których przedstawiono św. Jacka i św. Dominika.

TOP 3: Synagoga Chewra Lomdei Misznajot

Wielka Synagoga, najważniejsze miejsce spotkań oświęcimskich Żydów, nie przetrwała II wojny światowej. Ocalała za to Synagoga Chewra Lomdei Misznajot, pochodząca z początków XX wieku. Zdewastowana w czasie wojny, w okresie powojennym przez wiele lat służąca jako hurtownia dywanów, dziś znów jest ważnym miejscem spotkań społeczności żydowskiej. Służy ona celom religijnym, możliwe jest jednak jej zwiedzanie. W przylegającym do synagogi budynku mieści się z kolei niewielkie muzeum, w którym postanowiono przypomnieć dzieje Żydów oświęcimskich. Muzeum to współpracuje z Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Nowym Jorku, a w jego zbiorach znajdują się m. in. zabytki, które udało się ocalić ze spalonej Wielkiej Synagogi.

TOP 2: Zamek królewski

Nad centrum miasta góruje charakterystyczna wieża zamkowa, zachęcająca do odwiedzenia jednej z ciekawszych budowli Oświęcimia. Zamek królewski to ciekawy zabytek, który już w XIII wieku stanął nad Sołą. Rozbudowany z czasem, służył przez lata jako obiekt obronny oraz jako wygodna rezydencja. Z okresie zaborów zamek był wykorzystywany przez Austriaków, z kolei podczas II wojny światowej w jego murach urzędowały okupacyjne władze miasta. Dziś w wiekowych murach mieści się muzeum, dzięki któremu można poznawać dzieje Oświęcimia oraz jego dawnych mieszkańców.

TOP 1: Auschwitz – Birkenau

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau jest najważniejszym miejscem w Oświęcimiu. Placówka ta zaczęła działać w 1947 roku, a pierwszymi przewodnikami po obozie byli…jego więźniowie. Cel był jeden – mówić o tym, co się stało, i ostrzegać, by to nie powtórzyło się już nigdy więcej. Do dziś tereny byłych obozów Auschwitz i Birkenau robią wstrząsające wrażenie na zwiedzających, a wystawy mieszczące się w murach obozowych bloków przekazują nam wiele informacji o losach więźniów i o zagładzie. To trudna lekcja historii, warto jednak się z nią zmierzyć.

Oświęcim to miasto szczególne. Tu, w cieniu największego na świecie obozu uśmierci, czekana gości wiele ciekawych zabytków. To miasto, w którym z historią (nie tylko z tą bolesną) spotkamy się na każdym kroku. Warto zatem wybrać się na wycieczkę do Oświęcimia i zaplanować ją w taki sposób, by poznać nie tylko obóz, ale sąsiadujące z nim miasto.