Poznaj najpiękniejsze miasta województwa małopolskiego

Małopolska to jeden z najstarszych i najbardziej charakterystycznych regionów Polski. Do tego miejsce, w którym jest wiele przepięknych miejsc i niezwykłych atrakcji. Województwo małopolskie graniczy dziś z województwami podkarpackim, świętokrzyskim i śląskim. A jakie są najpiękniejsze miasta, które w jego granicach leżą?

Kraków – dawna stolica Polski

O Krakowie można by pisać wielokrotnie. To miejsce niezwykłe, miasto, które na stałe wpisało się w polską historię. Stolica Małopolski to między innymi siedziba królów – zamek na Wawelu ze słynną pieczarą smoka wawelskiego. Do tego klimatyczne bulwary nad Wisłą, niezwykły Kazimierz czy rynek Starego Miasta z Sukiennicami i kościołem Mariackim. Kraków jest niezwykle rozbudowany i ma wiele miejsc, w których historia i tradycja spotykają się z nową Polską. Doskonałe miasto na weekend.

Zakopane – zimowa stolica Polski

Najbardziej znany polski kurort górski. Nazywane zimową stolicą Polski Zakopane leży u podnóży Tatr i Giewontu. Tu można znaleźć wiele niezwykłych tras dla turystów, z których można korzystać zarówno latem, jak i zimą. Do tego świetne warunki dla narciarzy i mnóstwo klimatu Podhala z niepowtarzalnym jedzeniem na czele. A na koniec słynne Krupówki, wille w stylu zakopiańskim, muzeum Witkacego oraz Gubałówka. Tydzień w Zakopanym to świetny sposób na odpoczynek latem i zimą.

Wieliczka, czyli miejsce kopalni soli

Jedna z najpiękniejszych i najstarszych kopalni soli w tej części Europy. Cudowne, udostępnione dziś zwiedzającym korytarze z kaplicą patronki tego miejsca, świętej Kingi. Ale Wieliczka to nie tylko słynna kopalnia, ale także ładne, schludne architektonicznie miasto. To Zamek Żupny z Muzeum Żup Krakowskich czy prawdziwe tężnie solankowe. Warto także zobaczyć drewniany kościół Sebastiana czy imponujący pałac Konopków.

Oświęcim – miejsce naznaczone historią

Oświęcim nie jest miastem ładnym czy klimatycznym. Jest jednak związany z jednym wyjątkowym obszarem, który wpisał się w historię świata. To właśnie tu istniał największy obóz koncentracyjny na ziemiach polskich, który został zorganizowany przez nazistów. Setki ofiar, przerażająca procedura zbrodni oraz wstrząsające widoki. Muzeum Auschwitz-Birkenau trzeba obejrzeć przynajmniej raz w życiu.

Krynica-Zdrój, czyli kurort, uzdrowisko i centrum biznesu

Krynica-Zdrój to miejscowość położona tuż przy granicy ze Słowacką, która posiada doskonałą bazę noclegową oraz warunki dla narciarzy. Są tu jedne z najlepszych tras zjazdowych, doskonała pogoda i piękne krajobrazy. Do tego jest to miasto uzdrowiskowe z klimatycznym deptakiem oraz Muzeum Zabawek, jednym z bardziej wyjątkowych tego typu miejsc w kraju. Do tego rokrocznie odbywa się tu forum ekonomiczne. To idealne miasto na zimowe ferie.

Bogata oferta Małopolski

To region niezwykle bogaty w różne, wyjątkowe ośrodki miejskie. Nie wymieniliśmy choćby Bochni, Tarnowa czy Szczawnicy i całego obszaru niezapomnianych Pienin oraz wielu innych miejsc z województwa małopolskiego, które zasługują na odwiedziny przynajmniej raz w życiu. Dlatego warto wybrać ofertę Małopolski i ruszać na wakacje czy ferie.